Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Blog

Jak przełamać barierę językową

Jak przełamać barierę językową

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Dużo rozumiem, ale nie potrafię powiedzieć’ – o przełamywaniu bariery językowej.

Dużo rozumiem, ale nie potrafię powiedzieć’  Ilu z nas dorosłych wypowiedziało to zdanie….
Doskonale poradzimy sobie ze słuchaniem w języku obcym, przeczytamy artykuł, napiszemy nawet wiadomość, ale mówienie jest nie lada wyzwaniem. Pomimo wieloletniej nauki czujemy barierę w swobodnym komunikowaniu się.
Czym jest bariera językowa?
Jest to wewnętrzna blokada przed mówieniem w języku obcym spowodowana różnymi czynnikami, np. strachem przed popełnieniem błędów, brakiem pewności siebie, wstydem, brakiem doświadczenia w rozmowach z ludźmi obcojęzycznymi.
Czy można przełamać barierę i zacząć mówić?
Oczywiście, że tak! Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i wiedza o tym, w jaki sposób możemy sobie pomóc. Dobrze, jeśli możemy skorzystać z pomocy nauczyciela mentora, który sprawnie poprowadzi nas przez ten proces.
Praktyczne wskazówki:
•    Popełnianie błędów jest OK
Kiedy popełniamy błędy, to tak naprawdę uczymy się. Jest to naturalny element nauki. Warto być dla siebie wyrozumiałym, jeśli nie znamy języka perfekcyjnie, bo najważniejszy jest proces komunikacji. Osiągniemy sukces w porozumiewaniu się w języku obcym, kiedy pozwolimy sobie na błędy.
•    Stwórz przestrzeń do mówienia-kurs konwersacyjny
Aby mówić w języku obcym, trzeba zacząć mówić. Warto skorzystać z zajęć prowadzonych przez lektora komunikującego się wyłącznie np. po angielsku. Doświadczeni lektorzy umiejętnie stworzą warunki do mówienia, proponując różne aktywności.
•    Język obcy w pracy
Jeśli na co dzień pracujesz w miejscu, w którym pracownicy rozmawiają w języku obcym, odważ się i podejmuj rozmowy. Dzięki takiej praktyce można się sporo nauczyć, zarówno języka biznesowego jak i swobodnego wypowiadania się na tematy życia codziennego.
•    Otaczaj się językiem
Dobra metodą jest również oglądanie ulubionych filmów, seriali , słuchanie podcastów, audiobooków w języku, którego chcemy się nauczyć. To nie tylko pomoże w poszerzeniu słownictwa i zagadnień gramatycznych, ale również pozwoli na osłuchanie się z językiem.
Warto również otworzyć się na podróże zagraniczne, które w pewnym sensie zmuszą nas do mówienia.

Aby przełamać barierę językową skorzystaj z naszych wskazówek. Zapraszamy również na zajęcia konwersacyjne, może to być pierwszy krok w lepszą przyszłość.

Anna Zubek

lektor i metodyk Harrison School

Zobacz także