Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Blog

Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

 

 

 

 

 

Im wcześniej zaprzyjaźnimy dziecko z językiem obcym, tym szybciej go opanuje. Podejście rodzica ma tu kluczowe znaczenie, a wspólna zabawa językiem daje najlepsze efekty. 

 

Znajomość języka angielskiego przez rodzica nie jest konieczna, aby efektywnie motywować dziecko do nauki. Ważne jest wzbudzenie poczucia przyjemności z obcowania z językiem. Pamiętać również należy o systematyczności, to nieodzowny element efektywnej nauki. Możesz na przykład ustalić z dzieckiem rytuał codziennych czytanek po angielsku, wzbudzić zainteresowanie dziecka poprzez słuchanie piosenek po angielsku, gry, zagadki słowne, różnego rodzaju zabawy, takie jak kalambury czy rebusy. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli wspólnie z dzieckiem będziesz bawił się językiem. 

 

Dostosuj formę zabaw do wieku dziecka. Od najmłodszych lat osłuchaj dziecko z językiem angielskim. W wieku 2 lat, kiedy dziecko rozwija mowę w języku ojczystym, jednocześnie jest w stanie doskonale rozpoznawać dźwięki języków obcych. 

 

Profesjonalną naukę w szkole językowej dla dzieci warto rozpocząć już w 3 roku życia dziecka. Zajęcia dla maluchów prowadzone powinny być przez aktywne metody nauczania, takie jak gry i zabawy. Dodatkowo, na grupowych zajęciach dziecko będzie miało możliwość poznać rówieśników, co będzie dla niego dodatkową motywacją.

 

Wzbudź ciekawość dziecka językiem poprzez ciekawostki związane z rejonami świata, w których ludzie porozumiewają się po angielsku. Pokaż dziecku, jak ciekawy i różnorodny jest świat. Odwiedź z dzieckiem księgarnię językową, zaciekaw historiami o zagranicznych miejscach. Zainteresuj zdjęciami czy filmikami z różnych rejonów i kultur. Poszukaj językowych wydarzeń kulturalnych dla dzieci. W Harrison School, organizujemy między innymi weekendowe oraz wakacyjne darmowe lekcje po angielsku, czytanki online dla maluchów, lekcje tematyczne jak St. Patrick’s Day, Spring Day i wiele innych, dlatego warto śledzić naszego Facebooka, aby być na bieżąco z wydarzeniami.

 

Czytaj dziecku w języku angielskim. Jeśli dziecko jest już starsze, zachęcaj do samodzielnego czytania prostych książeczek. Oglądaj z dzieckiem filmy w języku angielskim i zachęcaj do tego. Słuchajcie wspólnie anglojęzycznych piosenek i rozmawiajcie o tym, o czym jest ich treść. Poszukaj anglojęzycznych gier dla dzieci i stwórz wspólną zabawę po rodzinnym obiedzie. Uświadom dziecku, dlaczego znajomość języka angielskiego przyda się w przyszłości. 

 

Jeśli znasz język angielski, rozmawiaj z dzieckiem w tym języku. Lekcje prowadzone przez rodzica z pewnością będą dobrą zabawą.

 

Jeśli dziecko jest starsze, nie przepytuj go tylko postaw je w roli nauczyciela, a siebie w roli ucznia. Dziecku z pewnością spodoba się taka forma powtarzania materiału.

 

Doceniaj nawet najmniejsze sukcesy dziecka w nauce języka angielskiego. Zamiast pokazywać mu, czego jeszcze nie umie, skup się na tym, czego już się nauczyło i zachęcaj pozytywnie i motywująco do dalszej edukacji. 

 

Stosuj metodę małych kroków. Ustal małe, realne i osiągalne cele, na przykład zaproponuj, aby po każdym obejrzanym filmie czy przesłuchanej piosence dziecko zapamiętało i podzieliło się z Tobą jednym słowem czy zwrotem w języku angielskim. Jeśli przedstawisz to w formie zabawy, dziecko będzie mocniej skupiało się nad filmem czy piosenką po to, aby wybrać jak najlepsze słowo/frazę.

 

Skojarz dziecku język obcy z czymś pozytywnym. Aby to zrobić, warto wysłać dziecko na zagraniczne wakacje. Wyjazd za granicę będzie dużą motywacją.

 

Bądź przykładem dla swojej pociechy. Powiedz, że chcesz pouczyć się języka i poproś, aby dziecko przepytało Cię raz na kilka dni.  

 

Miej na uwadze, że dziecko musi pokonać bariery, takie jak błędy, wstyd przed mówieniem, czy zniechęcenie. Bądź cierpliwy. W pierwszych latach życia malucha powinno się osłuchać z językiem, ale dopiero w  wieku szkolnym zacznie posługiwać się językiem bardziej płynnie. 

 

Pomysłów na motywowanie dzieci do nauki języka angielskiego jest wiele. Podstawą jest pozytywne motywowanie przez rodzica, metoda małych kroków, zaciekawienie dziecka językiem i stosowanie aktywnych form edukacji. 

 

Najlepszy start językowy dla młodego człowieka to rozpoczęcie nauki w szkole językowej, stosującej aktywne, nowatorskie metody nauczania.

 

Autor: Paulina Biernat

Mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej, specjalista ds. psychologii motywacji. Posiada 8-letnie doświadczenie w pracy związanej z projektami dedykowanymi dzieciom i młodzieży.

Zobacz także