Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Blog

Dlaczego warto rozpocząć naukę języka angielskiego jak najwcześniej?

Dlaczego warto rozpocząć naukę języka angielskiego jak najwcześniej?

 Mogłoby się wydawać, że nauka języka obcego w wieku przedszkolnym nie ma sensu, gdyż dzieci uczą się dopiero poprawnie komunikować w swoim ojczystym języku. Nic bardziej mylnego!
Jeśli zajrzymy głębiej w proces przyswajania języka obcego przez dzieci, możemy się przekonać, że nauka angielskiego, prowadzona przez specjalistów może przynieść zachwycające efekty i mnóstwo korzyści w późniejszych latach.


1.    Chłonny umysł
W dzieciństwie nasze mózgi są niezwykle chłonne, szybko i efektywnie przyswajają nowe informacje, dlatego nauka we wczesnym etapie jest czymś naturalnym. Dzieci przejawiają ciekawość świata, są otwarte na nowe, z biologicznego puntu widzenia chcą się uczyć, poznawać i doświadczać nowych rzeczy. Dlatego nauka angielskiego, która poprowadzona jest w sposób dostosowany do rozwoju dzieci, ciekawy i różnorodny, jest dla najmłodszych zabawą, a nie źle kojarzonym obowiązkiem.


2.    Poprawna wymowa
Młodszym dzieciom z łatwością przychodzi opanowanie poprawnej wymowy języka obcego.
U małych dzieci aparat mowy jest elastyczny, dopiero się rozwija, dzięki temu dźwięki, intonacja są szybciej przyswajane.

3.    Rozumienie ze słuchu
Dzieci, które wcześniej rozpoczęły swoją przygodę z językiem obcym osłuchują się z jego brzmieniem, a co za tym idzie, doskonale rozwijają umiejętności słuchania, z łatwością potrafią odnaleźć się w środowisku, w którym np. nauczyciel mówi po angielsku. W kolejnych latach nauki mówią z lepszym akcentem.

4.    Bariera językowa
Dorośli często doświadczają bariery językowej, mają trudności w komunikowaniu się, choć uczą się języka kilka lat. Jest to wynik różnych czynników, m.in. strachu przed popełnieniem błędów, braku pewności siebie lub trudności z poprawną wymową. Dzieci, które wcześnie rozpoczęły naukę języka obcego nie doświadczają bariery językowej. Przejawia się u nich naturalna potrzeba komunikacji. Odpowiednio zachęcone i zmotywowane pewnie tworzą wypowiedzi, bez strachu przed popełnieniem błędu.

5.    Ogólny rozwój
Nauka języków wpływa korzystanie na wiele obszarów. Wspomaga koncentrację, działa korzystanie na pamięć, poprawia zdolność uczenia się. Ponadto, dzieci poznają  kulturę i tradycję innych krajów, uczą się współpracy i wyrażania siebie. W dalszym etapie, zwiększamy szanse na prestiżowe zagraniczne studia, dobrą pracę, czy gotowość do zwiedzania i podróżowania za granicą.
Nauka języka angielskiego już od najmłodszych lat to zdecydowanie dobra inwestycja w przyszłość dziecka.

 

Anna Zubek

lektor i metodyk Harrison School

Zobacz także